Žádost o udělení povolení k restaurování kulturních památek

Hlavní informace

Ministerstvo kultury může na základě žádosti udělit povolení fyzické osobě k restaurování kulturních památek v požadované specializaci. 

Týká se vás to pokud

Jste fyzická osoba, disponujete potřebnými předpoklady odborné kvalifikace a prokážete své odborné schopnosti, a hodláte restaurovat kulturní památky.

Kdy službu řešit

Službu lze řešit kdykoli, pokud v budoucnu hodláte restaurovat kulturní památky.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Žádost o povolení k provádění archeologických výzkumů sepsaná volnou formou musí obsahovat:

  1. identifikaci žadatele, tj. jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, jinou adresu pro doručování nebo identifikátor své datové schránky, pokud má datovou schránku zřízenu,
  2. IČO a adresu sídla podnikání, je-li žadatel podnikající fyzická osoba, 
  3. vymezení požadované restaurátorské specializace podle Třídníku specializací (s bližším určením jednotlivých restaurátorských technik a materie jednotlivých výtvarných děl nebo umělecko-řemeslných prací).

K žádosti je nezbytné přiložit:

  1. vyplněný Evidenční dotazník žadatele o povolení k restaurování,
  2. vyplněný Chronologický přehled provedených restaurátorských prací,
  3. úředně ověřenou kopii dokladu o dosaženém vzdělání příslušném pro požadovanou specializaci,
  4. doklad o délce odborné praxe při restaurování v požadované specializaci, pokud je vyžadován (viz rovněž níže časté dotazy),
nejméně tři dokumentace samostatných restaurátorských provedených v restaurátorské specializaci, v níž se žádá o udělení povolení. Nejméně jedna předložená dokumentace musí být z posledních dvou let. Restaurátorské práce nesmí být provedeny na kulturní památce. Předložené dokumentace musí obsahovat veškeré náležitosti.

Kde a jak službu řešit

Žádost doručte osobně nebo poštou na adresu Ministerstva kultury.

Ministerstvo kultury

Kolik budete platit

Podání žádosti je zpoplatněno správním poplatkem ve výši 2 000 Kč.

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Udělení povolení k restaurování zajišťuje, aby restaurování kulturní památky prováděla odborně způsobilá osoba, čímž je by mělo být zajištěno dlouhodobé zachování autentických hodnot kulturních památek, které jsou díly výtvarného umění nebo umělecko řemeslnými pracemi.

Možnosti odvolání

Řádným opravným prostředkem je rozklad, který se podává na Ministerstvu kultury. O rozkladu rozhoduje ministr kultury na návrh rozkladové komise Ministerstva kultury.

Legislativa

Sankce

Za provádění restaurování kulturní památky bez povolení Ministerstva kultury lze uložit pokutu až do výše 2 000 000 Kč.

Časté dotazy

Je každý zásah do kulturní památky restaurováním?

Nikoli. Pokud předmětem zásahu je kulturní památka nebo její část, která není dílem výtvarného umění ani uměleckořemeslnou prací, o restaurování nejde, a to ani v případě, pokud by práce byly v žádosti o závazné stanovisko označeny jako restaurování nebo pokud by tyto práce prováděl restaurátor. V těchto případech půjde o jinou formu obnovy kulturní památky (zpravidla o údržbu či opravu).

Restaurování kulturní památky je souhrn specifických výtvarných, uměleckořemeslných a technických prací respektujících technickou a výtvarnou strukturu originálu. Současně předmětem restaurování může být jen kulturní památka nebo její část, která je dílem výtvarného umění nebo uměleckořemeslnou prací.

Předpokladem restaurování je existence originálu. Zejména u nástěnných maleb v minulosti mohlo dojít k tomu, že zanikly, když omítka je otlučena až na podkladový stavební materiál. Pokud se obnovuje prostor a obnovuje se i s předpokládanou výzdobou v podobě nástěnné malby, nelze v takovém případě hovořit o restaurování - jde o jinou kategorii obnovy kulturní památky, a sice o rekonstrukci. Obdobně je podmínkou restaurování kulturní památky, aby byla respektována nejen výtvarná, ale i technická struktura originálu. Cílem restaurování není jen věrnost vzhledu, ale i materiálová věrnost. To je velmi významné kritérium např. při hledání adekvátních náhrad v případě doplňování chybějících částí.

Kdy je vyžadován doklad o délce odborné praxe při restaurování?

Dosažená kvalifikace a odborná praxe žadatele podle § 14a odst. 4 písm. a) zákona o státní památkové péči je získané vzdělání a popřípadě praxe.

V případě restaurování kulturních památek nebo jejich částí, které jsou díly výtvarných umění, tímto vzděláním a praxí je

  • vysokoškolské vzdělání získané studiem v magisterském studijním programu v oblasti umění se zaměřením na restaurování,
  • vysokoškolské vzdělání získané studiem v magisterském studijním programu v příslušném uměleckém oboru doplněné osvědčením o absolvování restaurátorského studia v rámci celoživotního vzdělávání nebo
  • vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském studijním programu v oblasti umění se zaměřením na restaurování a dva roky odborné praxe.

V případě restaurování kulturních památek nebo jejich částí, které jsou uměleckořemeslnými pracemi, tímto vzděláním a praxí je

  • vyšší odborné vzdělání v oboru restaurování,
  • úplné střední odborné vzdělání v oboru restaurování,
  • vyšší odborné vzdělání v příslušném oboru a pět let odborné praxe nebo
  • úplné střední odborné vzdělání v příslušném oboru a pět let odborné praxe.

V případě restaurování kulturních památek nebo jejich částí, které jsou uměleckořemeslnými pracemi, je pamatováno na výjimku, když pro specializaci, o kterou žadatel žádá, není zřízeno středoškolské studium. V tomto případě postačí vyučení v příslušném oboru a osm let praxe při restaurování věcí, které nejsou kulturními památkami.

Opravdu nikdy není možné předložit dokumentaci restaurátorských prací provedených na kulturní památce?

Možné to je, ale jde o velmi specifickou výjimku. Restaurovat kulturní památky bez patřičného povolení smí fyzická osoba, které vykonává restaurátorskou činnost jako součást svého řádného studia v oboru restaurování na vysoké škole nebo na vyšší odborné škole zařazené v síti škol, předškolních zařízení a školských zařízení pod řádným dohledem pedagoga, který je držitelem povolení k restaurování. Dokumentaci takového restaurování kulturní památky lze použít jako přílohu žádosti.

Co vše musí obsahovat dokumentace provedené restaurátorské práce?

Dokumentace musí odborným způsobem dokumentovat všechny úkony, které žadatel na věci provedl při jejím restaurování, zejména musí obsahovat komplexní vyhodnocení příslušných průzkumů a výzkumů, fotografie stavu díla před započetím restaurátorské práce, v průběhu jednotlivých etap a po ukončení práce, popis použitých technických a technologických postupů a materiálů, rozbor a vyhodnocení nových zjištění o restaurovaném díle, pokyny pro jeho další ochranný režim, a další údaje podle povahy restaurovaného díla.

Jak staré mohou být dokumentace restaurátorské práce?

Nejméně jedna z předložených dokumentací nesmí být starší 2 let, vztahováno k datu podání žádosti.