Žádost o souhlas k činnostem v ochranném pásmu památného stromu

Hlavní informace

Pokud zamýšlíte provádět takové činnosti, které jsou uvedeny v rozhodnutí o vyhlášení památného stromu a jeho ochranného pásma, budete pro jejich realizaci potřebovat souhlas orgánu ochrany přírody, v jehož územním obvodu tyto činnosti zamýšlíte uskutečnit. Souhlas orgánu ochrany přírody je též nezbytný v případě zamýšleného ošetření památného stromu.

Je-li třeba památné stromy zabezpečit před škodlivými vlivy z okolí, vymezí pro ně orgán ochrany přírody, který je vyhlásil, ochranné pásmo, ve kterém lze stanovené činnosti a zásahy provádět jen s předchozím souhlasem orgánu ochrany přírody.

Pokud tak orgán ochrany přírody neučiní, má každý strom základní ochranné pásmo ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene měřeného ve výši 130 cm nad zemí. V tomto pásmu není dovolena žádná pro památný strom škodlivá činnost, například výstavba, terénní úpravy, odvodňování, chemizace.

Týká se vás to pokud

Zamýšlíte realizovat jednu z činností zakázaných v ochranném pásmu památného stromu. V ochranném pásmu není dovolena žádná pro památný strom škodlivá činnost, například:

  • výstavba,
  • terénní úpravy,
  • odvodňování či
  • chemizace.
Tento výčet není konečný a do této definice spadá jakákoliv činnost škodlivá pro památný strom. V pochybnostech o škodlivosti vámi zamýšleného záměru na daný památný strom, doporučujeme tento záměr dopředu konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody.

Kdy službu řešit

Kdykoliv během roku. Jedná se o předchozí souhlas, o který je potřeba požádat s dostatečným časovým předstihem alespoň 60 dní (ideálně však 90 dní) před plánovanou realizací.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Musíte orgánu ochrany přírody doložit žádost, která bude obsahovat tyto náležitosti:

  • vaše úplná identifikace - jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování, resp. jméno, IČO a adresu sídla, žádáte-li jako podnikatel,
  • plná moc, pokud se necháváte zastupovat (např. projekční společností),
  • označení orgánu ochrany přírody, jemuž je určena,
  • musí z ní být patrné, že žádáte o vydání souhlasu k činnostem v ochranném pásmu památného stromu,
  • musí v ní být dostatečně specifikován záměr, ke kterému o souhlas žádáte (v případě stavebních záměrů tedy např. přiložíte projektovou dokumentaci) a
  • váš podpis.

Žádost nemá předepsaný formulář, píše se tedy volnou formou.

Kde a jak službu řešit

Žádost o souhlas k činnostem v ochranném pásmu památného stromu můžete předat osobně nebo zaslat poštou místně příslušnému orgánu ochrany přírody, v jehož územním obvodu se památný strom nebo stromy nacházejí. Pokud se toto místo nenachází v žádném ze zvláště chráněných území ze seznamu níže, je tímto orgánem obecní úřad obce s rozšířenou působností.

To neplatí, pokud se strom nebo stromy nacházejí v některém z těchto území:

Národní parky a jejich ochranná pásma - zde žádost podáváte správě národního parku.

  • zde je uveden kontakt na Správu národního parku České Švýcarsko
  • zde je uveden kontakt na Správu Krkonošského národního parku
  • zde je uveden kontakt na Správu národního parku Podyjí
  • zde je uveden kontakt na Správu národního parku Šumava

Chráněné krajinné oblasti - zde žádost podáváte Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, resp. jejímu regionálnímu pracovišti. Na této interaktivní mapě se zobrazí kontakty příslušného regionálního pracoviště po kliknutí na dotčenou část území.

Národní přírodní památky, národní přírodní rezervace a jejich ochranná pásma - zde žádost podáváte Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, resp. jejímu regionálnímu pracovišti. Na této interaktivní mapě se zobrazí kontakty příslušného regionálního pracoviště po kliknutí na dotčenou část území.

Přírodní rezervace a přírodní památky a jejich ochranná pásma (mimo území chráněné krajinné oblasti – CHKO) – zde žádost podáváte krajskému úřadu. Kontakty na jednotlivé krajské úřady lze nalézt na Portálu veřejné správy.

Přírodní rezervace a přírodní památky a jejich ochranná pásma (na území chráněné krajinné oblasti – CHKO) – zde žádost podáváte Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, resp. jejímu regionálnímu pracovišti. Na této interaktivní mapě se zobrazí kontakty příslušného regionálního pracoviště po kliknutí na dotčenou část území.

Vojenské újezdy – zde žádost podáváte újezdnímu úřadu.

  • zde je uveden kontakt na Újezdní úřad Boletice
  • zde je uveden kontakt na Újezdní úřad Březina
  • zde je uveden kontakt na Újezdní úřad Hradiště
  • zde je uveden kontakt na Újezdní úřad Libavá

Kolik budete platit

Pokud je příslušným úřadem v rámci správního řízení nařízeno místní šetření, uhradíte poplatek 500 Kč za každou započatou hodinu.

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

V případě kladného rozhodnutí či závazného stanoviska můžete při dodržení ochranných podmínek realizovat v ochranném pásmu památného stromu ty činnosti, které podléhají souhlasu orgánu ochrany přírody.

Možnosti odvolání

V případě, že je souhlas vydáván formou rozhodnutí, můžete se proti rozhodnutí v něm vydanému odvolat k nadřízenému správnímu orgánu, a to prostřednictvím orgánu ochrany přírody, který vydal toto rozhodnutí.

Pokud je souhlas vydáván formou závazného stanoviska, máte možnost se odvolat proti rozhodnutí vydanému v navazujícím řízení, a to ve stanovené lhůtě 15 dnů od nabytí jeho právní moci s tím, že odvolání směřuje proti obsahu závazného stanoviska.

Legislativa

Sankce

Za porušení povinnosti opatřit si předchozí souhlas k zásahu v ochranném pásmu památného stromu vám hrozí:

  • jako fyzické osobě sankce do výše 10 000 Kč, resp. v případě, že zásah bude proveden neodborně a dojde k poškození památného stromu, tak až do výše 100 000 Kč,
  • jako právnické a podnikající fyzické osobě do 1 mil Kč.

Časté dotazy

Kde mohu zjistit, kde se nacházejí památné stromy?

Mapové zobrazení památných stromů je veřejně přístupné v Mapomatu AOPK ČR. Ověření lokalizace památného stromu na konkrétním pozemku lze také ověřit v Ústředním seznamu ochrany přírody.