Námitka proti údajům v evidenci přestupků

Hlavní informace

Pokud se domníváte, že údaje vedené o vás v evidenci přestupků nejsou v souladu s provedeným řízením o přestupku, rozhodnutím o účasti na amnestii anebo s rozhodnutím soudu, který rozhodl o žalobě proti rozhodnutí o přestupku, můžete podat u správního orgánu, který zápis provedl, námitku.

Do evidence přestupků se zapisují pravomocná rozhodnutí o přestupku a pravomocná rozhodnutí o účasti na amnestii. Evidence přestupků se týká pouze přestupků, o kterých tak stanoví zákon. Evidence přestupků je vedena Rejstříkem trestů. 

Týká se vás to pokud

Požadujete nápravu nesprávného zápisu v evidenci přestupků, který se vztahuje k vaší osobě (např. z důvodu, že bylo zrušeno rozhodnutí o přestupku soudem, ale tato skutečnost nebyla v evidenci přestupků promítnuta).

Kdy službu řešit

Námitku můžete podat kdykoliv, pokud zjistíte, že údaje vedené o vás v evidenci přestupků jsou nesprávné.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Námitka učiněná volnou formou.

Námitka musí mít obecné náležitosti podání podle správního řádu. V námitce proto uveďte, které věci se týká a co požadujete (např. námitka proti údajům v evidenci přestupků ohledně přestupku…). Pokud jste fyzickou osobou, uveďte dále své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování. Pokud věc souvisí s vaší podnikatelskou činností, uveďte jméno a příjmení, popřípadě dodatek odlišující osobu podnikatele nebo druh podnikání, identifikační číslo osob a adresu zapsanou v obchodním rejstříku nebo jiné zákonem upravené evidenci jako místo podnikání, popřípadě jinou adresu pro doručování. Pokud jste právnickou osobou, uveďte svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osoby nebo obdobný údaj a adresu sídla, popřípadě jinou adresu pro doručování. V námitce uveďte označení správního orgánu, kterému je adresována (např. Obecní úřad v…) a svůj podpis.

Kde a jak službu řešit

Námitku můžete podat prostřednictvím provozovatele poštovních služeb nebo osobně na podatelně příslušného správního orgánu.

Námitka se podává u správního orgánu, který provedl zápis v evidenci přestupků, kterého se námitka týká.

Správní orgán následně posoudí oprávněnost námitky:

  • Pokud správní orgán zjistí, že námitka je oprávněná, údaje v evidenci přestupků bezodkladně opraví a vyrozumí vás o tom.
  • Pokud naopak správní orgán zjistí, že námitka není oprávněná, vydá rozhodnutí o neoprávněnosti námitky.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Prostřednictvím námitky můžete dosáhnout opravy chybného zápisu v evidenci přestupků, který se týká vaší osoby. Zápis samotný má význam při trestání opakovaného spáchání některých přestupků (zpřísněný postih recidivy např. u přestupků proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku) a při posuzování spolehlivosti v jiných než přestupkových řízeních (např. pro vydání zbrojního průkazu).

Možnosti odvolání

Proti rozhodnutí o neoprávněnosti námitky můžete podat odvolání u správního orgánu, který toto rozhodnutí vydal. Odvolací lhůta je 15 dnů od oznámení rozhodnutí. O odvolání rozhoduje nadřízený správní orgán.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None