Úvod Kam dál Pozor na podvodnou SMS

Pozor na podvodnou SMS

V posledních dnech evidujeme zvýšené zasílání podvodných SMS a emailů, které vyvolávají dojem, že jde o vrácení daně, chybu s daňovým výkazem, zaplacení dluhu k exekuci, popř. zaslání odměny. Prosíme, v žádném případě na tyto zprávy nereagujte.

Ukázky podvodných SMS

Vyskytl se problem s vasim danovym vykazem za rok 2022, prihlaste se zde: obcan.cz-gov.net    Pavel novak, prepocet vasi odmeny https://cz-gov.pw    Vase zadost o vraceni dane za rok 2022 byla zamitnuta. Prihlaste se na gov-obcan.napoveda-cz.net


Pro vraceni dane se prosim ihned prihlaste: obcan.gov-cz.net a potvrdte prijeti refundace. Nevyzvednute prostredky budou zmrazeny    Vyskytl se problem s vasim danovym vykazem za rok 2022, prihlaste se zde: obcan.gov-cz-online.com  Vyskytl se problem s vasim danovym vykazem za rok 2022, prihlaste se zde: obcan-cz-gov.net

 

Jak rozpoznám pravou stránku Portálu občana?

 

Po rozkliknutí vloženého odkazu se uživatelé dostanou na falešné stánky Portálu občana, které jsou skutečným velmi podobné. Pravé stránky Portálu občana rozeznáte jednoduše podle adresy https://obcan.portal.gov.cz v adresním řádku:

Prave stranky Portalu obcana rozeznate podle adresy https://obcan.portal.gov.cz

 

Co se stane, pokud se na falešných stránkách pokusím přihlásit?

 

Pokud se uživatel zkusí přihlásit do falešného portálu občana skrze bankovní identitu, nalezne padělané stránky bank pro přihlášení, např. AirBank nebo Moneta banky. Zadáním přihlašovacích údajů předá své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví podvodníkům.

 

V případě, že jste na některý odkaz klikli a uvedli jakékoliv údaje

 

  • Jakékoliv další SMS s kódy z banky nikam nepřeposílejte ani nevkládejte,
  • pokud je to možné, přihlaste se do svého bankovnictví a změňte si své heslo,
  • kontaktujte ihned Vaší banku, popište jim problém a požádajte o pomoc se zabezpečením Vašich přístupových údajů do bankovnictví.