eidentita

Vaši elektronickou identitu tvoří údaje o vás. Podobně jako na vašem občanském průkazu, který máte v peněžence, ale s tím rozdílem, že elektronickou identitou se můžete bezpečně prokázat online. Elektronickou identitu máte uloženou na svojí eObčance nebo máte vytvořený uživatelský účet na portálu eidentita.cz. eObčance nebo uživatelskému účtu říkáme také identifikační prostředky.

Pomohl vám tento článek?

Ne. Elektronickou identitu můžete začít používat po aktivování eObčanky nebo po zřízení a aktivaci uživatelského účtu na eidentita.cz.

Pomohl vám tento článek?

Eidentita.cz je portál, na kterém si můžete spravovat uživatelský účet ke svojí elektronické identitě. Na informačním webu info.eidentita.cz pak najdete všechny informace o tom, jak přesně eObčanka a uživatelský účet funguje, a také informace o tom, jak si zřídit a aktivovat uživatelský účet.

Pomohl vám tento článek?

Národní identitní autorita je informační systém, který vás umí identifikovat, tedy říct, že jste to vy. Zjistí to ze základních registrů.

Pomohl vám tento článek?

eObčankou přes čtečku čipových karet nebo uživatelským účtem na eidentita.cz (zadáte Jméno, heslo a SMS).

Pomohl vám tento článek?

Můžete se například přihlásit do Portálu občana, do datové schránky (jen eObčankou), do portálů měst a obcí, na Finanční správu, do eReceptu a k živnostenskému rejstříku atd.

Pomohl vám tento článek?

Změňte si pro jistotu ve správě uživatelského účtu heslo. Každé přihlášení uživatelským účtem je zaznamenáno ve výpisu o využití údajů z registru obyvatel. Ten získáte na Portálu občana, pokud máte datovou schránku, nebo osobně na Czech POINTu. Tam si můžete ověřit, jestli proběhlo přihlášení, o kterém nevíte.

Pomohl vám tento článek?

Změňte si pro jistotu svoje přístupové kódy k eObčance v aplikaci eObčanka - Správce karty. Každé přihlášení eObčankou je zaznamenáno ve výpisu o využití údajů z registru obyvatel. Ten získáte na Portálu občana, pokud máte datovou schránku, nebo osobně na Czech POINTu. Tam si můžete ověřit, jestli proběhlo přihlášení, o kterém nevíte. Svoji eObčanku si můžete také zablokovat na telefonním čísle +420 225 514 777. Telefonní linka je dostupná 24 hodin 7 dní v týdnu. Nebojte, občanský průkaz vám bude stále platit pro fyzické ověření vaší totožnosti.

Pomohl vám tento článek?

Od 1. 7. 2018 se vydávají všechny občanské průkazy s elektronickým čipem. Tomu se říká eObčanka, a když si ji aktivujete, můžete s ní online prokázat svoji totožnost a můžete si na ni uložit svoje kvalifikované podpisové a autentizační certifikáty. Pro online používání eObčanky budete potřebovat do počítače aplikaci, kterou si můžete stáhnout na stránkách info.eidentita.cz

Pomohl vám tento článek?

Už si nemusíte pamatovat různé přístupové údaje do různých portálů veřejné správy. Vaše eObčanka je totiž tak dobře zabezpečena, že propojené portály veřejné správy už nepotřebují žádné další ověření vaší totožnosti.

Pomohl vám tento článek?

Pro přihlášení eObčankou budete potřebovat čtečku čipových karet a musíte mít nainstalovanou aplikaci, kterou si můžete stáhnout na info.eidentita.cz. Na stránce gov.cz pak kliknete na dlaždici Portál občana. Vyberete možnost přihlášení pomocí eidentity. Dále kliknete na možnost přihlášení pomocí eObčanky. Spustí se vám aplikace, zadáte identifikační osobní kód a jste přihlášeni.

Pomohl vám tento článek?

Jestli si nechcete pořídit eObčanku, můžete si zřídit uživatelský účet (Jméno, heslo a SMS), kterým se můžete také přihlašovat k propojeným online portálům. Za zřízení a aktivaci uživatelského účtu nic neplatíte.

Pomohl vám tento článek?

Koukněte na info.eidentita.cz, kde najdete podrobný návod.

Pomohl vám tento článek?

Ne, ale oba způsoby přihlášení jsou velmi bezpečné.

eObčanka má nejvyšší úroveň zabezpečení díky čipu a dále úřad ověřil, že jste to opravdu vy. Na základě toho vám dal eObčanku. A abyste potvrdili, že je eObčanka skutečně vaše, používáte k tomu přístupové ověřovací kódy (IOK a DOK), které znáte jen vy.

Uživatelský účet má druhou nejvyšší úroveň zabezpečení, takže je to velmi bezpečné, protože vaše identita byla ověřena (fyzicky na Czech POINTu, datovou schránkou nebo eObčankou). Je to princip dvou faktorového ověření, který znáte například z internetového bankovnictví. Zadáte něco, co znáte jenom vy (uživatelské jméno a heslo) a potvrdíte to něčím, co máte (mobilní telefon, na který přijde ověřovací SMS).

Pomohl vám tento článek?

Abyste se mohli přihlásit uživatelským účtem, nezapomeňte si uživatelský účet aktivovat. Na stránce gov.cz pak kliknete na dlaždici Portál občana. Vyberete možnost přihlášení pomocí eidentity. Dále kliknete na možnost přihlášení pomocí Jména, hesla a SMS. Zadáte uživatelské jméno účtu a heslo. Kliknete na „autorizuj a pošli kód“. Pak zadáte kód, který vám přišel v SMS. A jste přihlášeni.

Pomohl vám tento článek?