Podnět k vyhlášení památného stromu

Hlavní informace

V rámci této služby můžete příslušnému orgánu ochrany přírody podat podnět k vyhlášení památného stromu, skupině stromů či stromořadí

V případě, že příslušný orgán ochrany přírody dojde k závěru, že vámi označený strom nebo jejich skupina či stromořadí skutečně splňují důvody pro jejich vyhlášení za památné, vydá tento orgán rozhodnutí o jejich vyhlášení za památné.

Za památné stromy lze vyhlásit mimořádně hodnotné dřeviny jejich skupiny nebo stromořadí, které vynikají například svým vzrůstem, věkem, nebo představují významné krajinné dominanty. Dále se může jednat o zvlášť cenné introdukované dřeviny a v neposlední řadě dřeviny historicky cenné, které jsou památníky historie, připomínají historické události nebo se k nim vážou různé pověsti a báje. Důvodem pro vyhlášení může být také hodnota biologická, ekologická či krajinotvorná a estetická. Uvedené důvody k ochraně se mohu (ale také nemusí) kombinovat.

Týká se vás to pokud

Víte o mimořádně významném stromu nebo skupině stromů či stromořadí, které by podle vašeho názoru měly být vyhlášeny za památné a máte zájem přispět k jejich vyšší právní ochraně.

Kdy službu řešit

Kdykoliv během roku.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Orgánu ochrany přírody musíte podat podnět, který bude obsahovat alespoň tyto náležitosti:

  • vaše úplná identifikace – jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování, resp. Jméno, IČO a adresu sídla, žádáte-li jako podnikatel,
  • označení orgánu ochrany přírody, jemuž je určen,
  • musí z něj být patrné, že jde o podnět k vyhlášení památného stromu,
  • musí v ní být dostatečně specifikován strom (jeho lokalizace na pozemku, druh stromu, dále je vhodné uvést obvod jeho kmene měřený ve výšce 130 cm nad zemí), o kterém se domníváte, že by měl být prohlášen za památný – je vhodné také uvést důvody, proč by podle vašeho názoru měl strom být za památný prohlášen a
  • váš podpis.

Podnět nemá předepsaný formulář, píše se tedy volnou formou.

Kde a jak službu řešit

Podnět k vyhlášení stromu nebo skupině stromů či stromořadí za památné můžete předat osobně nebo zaslat poštou místně příslušnému orgánu ochrany přírody, v jehož územním obvodu se strom nebo stromy, které byste rádi viděli prohlášené za památné, nacházejí. Pokud se strom nebo stromy nenacházejí v žádném ze zvláště chráněných území ze seznamu dole, je tímto orgánem obecní úřad obce s rozšířenou působností.

To neplatí, pokud se strom nebo stromy nacházejí v některém z těchto území:

Podnět k vyhlášení stromu nebo skupině stromů či stromořadí za památné můžete zaslat prostřednictvím datové schránky místně příslušnému orgánu ochrany přírody, v jehož územním obvodu se nachází strom nebo stromy, které byste rádi viděli prohlášené za památné. Pokud se strom nebo stromy nenacházejí v žádném ze zvláště chráněných území ze seznamu dole, je tímto orgánem obecní úřad obce s rozšířenou působností.

To neplatí, pokud se strom nebo stromy nacházejí v některém z těchto území:

Národní parky a jejich ochranná pásma - zde podnět podáváte správě národního parku.

  • zde je uveden kontakt na Správu národního parku České Švýcarsko
  • zde je uveden kontakt na Správu Krkonošského národního parku
  • zde je uveden kontakt na Správu národního parku Podyjí
  • zde je uveden kontakt na Správu národního parku Šumava

Chráněné krajinné oblasti - zde podnět podáváte Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, resp. jejímu regionálnímu pracovišti. Na této interaktivní mapě se zobrazí kontakty příslušného regionálního pracoviště po kliknutí na dotčenou část území.

Národní přírodní památky, národní přírodní rezervace a jejich ochranná pásma - zde podnět podáváte Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, resp. jejímu regionálnímu pracovišti. Na této interaktivní mapě se zobrazí kontakty příslušného regionálního pracoviště po kliknutí na dotčenou část území.

Přírodní rezervace a přírodní památky a jejich ochranná pásma (mimo území chráněné krajinné oblasti – CHKO) – zde podnět podáváte krajskému úřadu. Kontakty na jednotlivé krajské úřady lze nalézt na Portálu veřejné správy.

Přírodní rezervace a přírodní památky a jejich ochranná pásma (na území chráněné krajinné oblasti – CHKO) – zde podnět podáváte Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, resp. jejímu regionálnímu pracovišti. Na této interaktivní mapě se zobrazí kontakty příslušného regionálního pracoviště po kliknutí na dotčenou část území.

Vojenské újezdy – zde podnět podáváte újezdnímu úřadu.

  • zde je uveden kontakt na Újezdní úřad Boletice
  • zde je uveden kontakt na Újezdní úřad Březina
  • zde je uveden kontakt na Újezdní úřad Hradiště
  • zde je uveden kontakt na Újezdní úřad Libavá

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Tím, že podáte podnět k vyhlášení mimořádně hodnotného stromu nebo skupině stromů či stromořadí za památné, přispějete k ochraně hodnotných prvků přírodního prostředí.

Možnosti odvolání

U vyhlášení památného stromu nebo stromů jakožto úkonu prováděného z úřední činnosti orgánu ochrany přírody, se nelze domáhat vyhovění podnětu a tedy se ani proti nevyhovění podnětu odvolávat. Je však možné si ale u příslušného orgánu ochrany přírody vyžádat zpětnou informaci o výsledku podání podnětu.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None